REGULAMIN SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ STO
I SPOŁECZNEGO GIMNAZJUM STO W BIELAWIE
POSTANOWIENIA WSTĘPNE
Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego
w Bielawie, zwana dalej Szkołą, działa w oparciu o zasady sformułowane w Statucie Społecznego Towarzystwa Oświatowego i przepisach obowiązujących w placówkach niepublicznych oraz w oparciu o postanowienia niniejszego Regulaminu.
Organem prowadzącym oraz sprawującym nadzór nad szkołą jest Zarząd Samodzielnego Koła Terenowego nr 92 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, zwany dalej Zarządem Koła.
Szkołą kieruje Dyrektor.
Jesteśmy szkołą, gdzie uczniowie, nauczyciele i rodzice tworzą społeczność, której uczeń harmonijnie i wszechstronnie rozwija się, by stać się człowiekiem dojrzałym społecznie, odpowiedzialnym, uczciwym, pracowitym i obdarzonym poczuciem własnej wartości.
Społeczny charakter szkoły polega na różnych formach uczestnictwa rodziców w życiu szkoły. Rodzice mogą podejmować działalność w Samodzielnym Kole Terenowym nr 92 STO. Mogą też zgłaszać do niego swoje wnioski i uwagi związane z funkcjonowaniem szkoły. Ponadto uczestnictwo rodziców w życiu szkoły może przybierać następujące formy:
· współpraca z wychowawcami klas, nauczycielami oraz dyrektorem przy rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych,
· wspieranie szkoły pod względem materialnym,
· włączanie się w niezbędne prace społeczne na rzecz szkoły,
· inicjatywa, udział i pomoc w realizacji imprez pozaszkolnych (zabawy, wycieczki, "zielone szkoły", teatr, kino, muzeum).
Prace społeczne, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania szkoły, są zgodne z przesłaniem STO. Prace te rodzice wykonują zgodnie z sugestiami dyrekcji i Zarządu szkoły.
ZASADY OGÓLNE
1. Uczeń swoją postawą ma godnie reprezentować szkołę, do której uczęszcza, dbać o jej imię oraz szanować pracowników szkoły i innych uczniów.
2. Każdy uczeń zobowiązany jest dbać o zdrowie i bezpieczeństwo własne i swoich kolegów. Każdy wypadek należy zgłaszać nauczycielowi.
3. W przypadku złego samopoczucia lub innego zdarzenia losowego uczeń może być zwolniony z dalszych zajęć po uprzednim powiadomieniu i sprowadzeniu rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Do czasu przybycia rodziców lub opiekunów uczeń przebywa pod opieką szkoły.
4. Na terenie szkoły obowiązuje zakaz fotografowania i nagrywania pracowników oraz uczniów bez ich wiedzy i zgody.
5. Za rzeczy wartościowe i przedmioty porzucone przez ucznia szkoła nie ponosi odpowiedzialności. Obowiązkiem ucznia jest ochrona i zabezpieczenie własności prywatnej przed zniszczeniem i kradzieżą.
6. Rodzice lub opiekunowie prawni ucznia ponoszą odpowiedzialność materialną za zniszczenia dokonane przez ich dziecko na terenie szkoły.
7. Z uczniem sprawiającym trudności wychowawcze i jego rodzicem wychowawca może podpisać kontrakt, w którym określone są zobowiązania stron, mające na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań. W razie nieprzestrzegania ustaleń zawartych w kontrakcie wyciągane są konsekwencje.
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
1) Szkoła prowadzi działalność dydaktyczną i wychowawczo - opiekuńczą w godzinach od 7.30 do 16:30. Lekcja trwa 45 minut o ile dyrektor nie zarządzi inaczej;
2) Sekretariat szkoły jest czynny w godzinach ustalonych przez dyrektora;
3) W szkole uczniowie mogą korzystać z obiadów, które są dodatkowo płatne przez rodziców w wysokości ustalonej przez dostawcę;
4) Odwołanie obiadu zgłaszamy danego dnia do godziny 10.00. Późniejsze zgłoszenie nie będzie uwzględnione.
5) Nauczyciel rozpoczyna dyżur poranny- opiekuńczy w świetlicy o godzinie 7.30 i kończy o 8:00.
6) Zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o godz. 8:00.
7) Zajęcia przebiegają wg następującego harmonogramu:
· lekcja 1- 8:00- 8:45
· lekcja 2- 8:55- 9:40
· lekcja 3- 9:50- 10:35
- 10:35 – 11:00 przerwa śniadaniowa
· lekcja 4- 11:00- 11:45
· lekcja 5- 11:55- 12:40
· lekcja 6- 12:50- 13:35
- 13:35 – 13:55 przerwa obiadowa
· lekcja 7- 13:55- 14:40
· lekcja 8- 14:45- 15:30
8) Po wejściu do szkoły uczniowie przebierają się w szatni i pozostają pod opieką nauczyciela dyżurującego. Na terenie szkoły uczeń przebywa w zmienionym obuwiu i bez nakrycia głowy.
9) Podczas przerw uczniowie mogą pozostać w salach lekcyjnych, w tym czasie przygotowują przybory do kolejnej lekcji, porządkują salę po zajęciach. Przy sprzyjających warunkach pogodowych spędzają czas przerwy na boisku szkolnym, w miejscach do tego przeznaczonych. Śniadania uczniowie spożywają w miejscu do tego przeznaczonym.
10) Podczas przerw obowiązuje zakaz: bezzasadnego przebywania w toaletach, w kabinie może przebywać tylko jedna osoba, opuszczania budynku szkolnego bez zgody nauczyciela, biegania i uprawiania niebezpiecznych zabaw w budynku.
11) Po ostatniej lekcji pod nadzorem nauczyciela uczniowie sprzątają salę lekcyjną, zbierają swoje rzeczy , przenoszą plecaki i przechodzą do świetlicy lub udają się na zajęcia pozalekcyjne.
12) Nauczyciel prowadzący ostatnią lekcję wyłącza komputer, sprzęt audiowizualny odłącza od dopływu prądu nawet jeśli z tych urządzeń nie korzystał podczas lekcji.
13) Podczas lekcji nauczyciel ma także wyłączony/ wyciszony telefon.
14) Dyżur opiekuńczy po lekcjach trwa do 16:30. Do tego czasu rodzice lub osoby upoważnione mają obowiązek odebrać dziecko ze szkoły. Rodzic, który nie odbierze dziecka w wyznaczonym czasie winien niezwłocznie o spóźnieniu telefonicznie poinformować nauczyciela w świetlicy.
15) Wejściem do szkoły jest wejście główne - otwarte dla uczniów i rodziców od 7.00 .
RODZICE A ORGANIZACJA DNIA SZKOLNEGO
1) Rodzice maja obowiązek interesować się postępami dziecka w nauce i jego zachowaniem w szkole.
2) Rodzice są zobowiązani przywieźć do szkoły dziecko zdrowe najpóźniej 5 minut przed rozpoczęciem pierwszej lekcji, by miało czas na skorzystanie z szatni i przygotowanie się do pierwszych zajęć. Spóźnienia powodują dezorganizację pracy uczniów, którzy punktualnie rozpoczęli lekcję.
3) Obowiązkiem Rodziców jest poinformowanie szkoły (telefonicznie) o powodach nieobecności ucznia w szkole, trwającej dłużej niż jeden dzień. Każda nieobecność ucznia musi być usprawiedliwiona pisemnie lub na E-dzienniku przez rodzica. Usprawiedliwienie uczeń przynosi na pierwszą godzinę wychowawczą po powrocie do szkoły lub na pierwsze zajęcia z wychowawcą.
4) O zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego decyduje nauczyciel w-fu na podstawie pisemnej prośby rodziców lub zwolnienia lekarskiego.
5) Rodzice maja obowiązek przekazywać wychowawcy ważne informacje o stanie zdrowia dziecka.
6) Na zajęciach wychowania fizycznego uczniów obowiązuje strój sportowy, zgodnie z wymaganiami nauczyciela prowadzącego.
7) Opuszczenie szkoły przez ucznia przed zakończeniem zajęć lekcyjnych może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach i musi być potwierdzone informacją od rodzica. Fakt wcześniejszego zabrania dziecka ze szkoły Rodzice zgłaszają wychowawcy lub w sekretariacie szkoły w momencie zabierania dzieci.
8) Bezpośredniemu kontaktowi rodziców z nauczycielami służą konsultacje, zebrania klasowe lub indywidualne spotkania w uzgodnionym wcześniej terminie. Informacje można wymieniać pocztą elektroniczną lub pisemnie poprzez zeszyt do korespondencji. Nie udziela się informacji na korytarzu.
9) Nauczyciel pełniący dyżur w czasie przerwy nie udziela dłuższych informacji rodzicom.
10) W czasie imprez pozalekcyjnych i pozaszkolnych, w których uczestniczą rodziny uczniów, rodzice sprawują opiekę nad swoimi dziećmi.
11) W szkole obowiązuje droga służbowa związana ze zgłaszaniem spraw, skarg i wniosków. Sprawy dotyczące problemów wychowawczo – dydaktycznych uczniów rodzice ustalają z nauczycielami przedmiotów i z wychowawcą klasy.
PRAWA i OBOWIĄZKI UCZNIA
1. Uczeń ma prawo do:
· poszanowania swej godności, dobrego imienia oraz własności osobistej,
· rzetelnej i sprawiedliwej oceny swego zachowania i postępów w nauce,
· zadawania pytań w sposób kulturalny nauczycielowi w przypadku niezrozumienia tematu i treści lekcji,
· rozwijania własnych zainteresowań w szkole i uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych i kół zainteresowań,
· uzyskania informacji o kryteriach i zasadach oceniania stosowanych przez nauczycieli,
· sprawiedliwości i jawności przy ocenianiu,
· poprawienia oceny zgodnie z PSO,
· informacji o sprawdzianie przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. (uczeń nie może być obciążony więcej niż dwoma sprawdzianami tygodniowo i więcej niż jednym dziennie);
· wyłaniania w demokratycznych wyborach swojej reprezentacji w postaci Samorządu Uczniowskiego i samorządów klasowych,
· reprezentowania szkoły w konkursach, zawodach, występach odbywających się poza szkołą.
· udziału w wycieczkach, lekcjach pozaszkolnych, imprezach organizowanych przez szkołę.
· spokojnego spożycia posiłku w czasie przerwy,
· korzystania ze zbiorowego ubezpieczenia NNW,
- uczeń ma prawo do pomocy psychologiczno-pedagogicznej
- uczeń ma prawo do korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych i biblioteki szkolnej pod opieką nauczyciela.
2.Uczeń ma obowiązek:
- zachowywać się w każdej sytuacji, zarówno w szkole jak i poza nią, zgodnie z przyjętymi normami moralnymi, obyczajowymi, prawnymi i kulturalnymi.
- dbać o piękno ojczystego języka, wystrzegać się wszelkich wulgaryzmów.
· starannie przygotowywać się do lekcji,
· aktywnie uczestniczyć w lekcjach,
· odrabiać zadane prace domowe,
· uzupełnić lekcje i prace domowe po czasie nieobecności w terminie wskazanym przez nauczyciela.
· dbać o mienie szkoły i estetykę sal lekcyjnych,
· wyłączyć/wyciszyć telefon komórkowy na czas wszystkich obowiązkowych zajęć lekcyjnych i oddać go na pierwszych zajęciach dydaktycznych do depozytu, odebrać go w chwili wyjścia ze szkoły do domu;
· pozdrawiać spotykane osoby na terenie szkoły, używać zwrotów grzecznościowych,
· okazywać szacunek nauczycielom i innym pracownikom szkoły, koleżankom i kolegom, podporządkowywać się zaleceniom i zarządzeniom Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej,
· szanować godność osobistą drugiego człowieka,
· być w stroju galowym w czasie ważnych uroczystości szkolnych i podczas reprezentowania szkoły na zewnątrz, mogą to być koszulki z logo szkoły; Skromny i schludny wygląd w rozumieniu tego regulaminu to: - strój, który nie kojarzy się z żadną subkulturą i jest odpowiedni do sytuacji – zakryty brzuch, dekolt, spodnie i spódnice o nie budzącej kontrowersji długości; - biżuteria – kolczyki jedynie w uszach, niewielkich rozmiarów; - niedopuszczalne są ekstrawaganckie fryzury, farbowane włosy, kolorowe paznokcie i makijaż. Na zajęciach ruchowych, rekreacyjnych i wychowania fizycznego obowiązuje całkowity zakaz noszenia biżuterii i ozdób.
3. Uczniowi nie wolno:
· stosować przemocy fizycznej, psychicznej oraz cyberprzemocy,
· działać na szkodę innych osób,
· spóźniać się na lekcje,
· przeszkadzać innym uczniom i nauczycielowi podczas lekcji,
· używać nieprzyzwoitego słownictwa i niestosownych gestów.
· wychodzić z sali lekcyjnej podczas lekcji z wyjątkiem uzasadnionych przypadków,
- podczas przerw biegać, zagrażać swoim zachowaniem bezpieczeństwu innym
· przebywać poza terenem szkoły w czasie zajęć,
· niszczyć mienia szkolnego,
· zaśmiecać klasy i pozostałych pomieszczeń szkolnych,
· przynosić do szkoły: wszelkich przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, większych sum pieniędzy i rzeczy wartościowych;
· wprowadzać na teren szkoły osób postronnych bez zezwolenia dyrekcji,
· korzystać z telefonów komórkowych na lekcji, a w czasie przerw i po lekcjach w innych celach niż komunikowanie się z rodzicami, używać na lekcjach gier i zabawek elektronicznych.
- Na terenie szkoły obowiązuje uczniów zakaz palenia tytoniu, picia alkoholu, picia napojów energetycznych, rozprowadzania i używania środków odurzających. Powyższe wykroczenie jest zagrożone wydaleniem ze szkoły.
NAGRODY i KARY
Uczeń jest nagradzany za:
· rzetelną naukę,
- osiągnięcia w nauce mające charakter samodzielnej pracy wykraczające poza obowiązujący program nauczania (osiągnięcia sportowe, przedmiotowe)
· wyróżniającą się postawę moralną i społeczną,
- wzorowe zachowanie
· zaangażowanie w prace społeczne na rzecz szkoły i środowiska.
Stosuje się następujące nagrody:
· Nagrody rzeczowe za wyniki w nauce , udział w konkursach i inne osiągnięcia;
· Pochwała nauczyciela lub wychowawcy udzielona indywidualnie lub na forum klasy.
· Pochwała dyrektora udzielona indywidualnie, wobec klasy, szkoły.
· Dyplom uznania
· List pochwalny skierowany do rodziców ucznia
· Promowanie osiągnięć uczniów na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej.
- Dodatnie punkty za pozytywne zachowanie
Głównym celem zastosowania kary jest wykształcenie nawyku przestrzegania przepisów niniejszego Regulaminu. Tak więc dolegliwość w postaci kary ma głównie charakter wychowawczy. Stąd też rodzaj kary zależy od rodzaju i stopnia przewinienia. Decyzję o stopniu i rodzaju kary podejmuje wychowawca lub nauczyciel. W szczególnych przypadkach o rodzaju kary decyduje dyrektor.
Kary stosuje się za:
· niewłaściwe zachowanie w stosunku do uczniów, nauczycieli, oraz innych osób dorosłych, z którymi uczniowie maja kontakt podczas pobytu w szkole lub zajęć pozalekcyjnych,
· używanie niewłaściwego słownictwa i niestosownych gestów,
· niszczenie mienia szkoły,
· stosowanie przemocy fizycznej, słownej, psychicznej i cyberprzemocy wobec innych,
· nieprzestrzeganie regulaminu szkoły,
· łamania zasad bezpieczeństwa.
Rodzaje kar:
- upomnienie nauczyciela uczącego w klasie, nauczyciela dyżurującego w czasie przerwy z wpisem do dziennika elektronicznego,
- ustne upomnienie przez wychowawcę klasy,
- nagana z wpisem do e-dziennika
· powiadomienie rodziców, wezwanie ich do szkoły,
· zlecenie wykonania prac na rzecz szkoły,
· nagana Dyrektora Szkoły,
- nagana Rady Pedagogicznej z ostrzeżeniem wydalenia ze szkoły,
· zakaz uczestniczenia w określonych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych,
· skreślenie z listy uczniów w przypadku drastycznego łamania Regulaminu szkoły.
Wydalenia ucznia ze szkoły dokonuje Dyrektor szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej. Powodem skreślenia ucznia z listy uczniów może być poważne wykroczenie spowodowane na terenie szkoły lub poza nią w czasie zajęć szkolnych i pozalekcyjnych, a w szczególności:
- udowodniona działalność przestępcza
- spowodowanie bójki w wyniku której nastąpiło uszkodzenie ciała lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu.
- Spożywanie alkoholu
- Palenie papierosów
- Używanie lub rozprowadzanie substancji psychoaktywnych
- Stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych
- Rażące naruszenie zasad tolerancji światopoglądowej, religijnej, rasowej i kulturowej
- Celowe niszczenie mienia szkoły
- Stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej oraz cyberprzemocy
- Rażące niedostosowanie się do regulaminu szkoły, lekceważenie o obowiązków szkolnych
- Zachowania demoralizujące innych członków społeczności szkolnej,
- W przypadku nie uzyskania promocji do następnej klasy uczeń może być usunięty ze szkoły decyzja Dyrektora Szkoły na wniosek Rady Pedagogicznej.
PRAWA I OBOWIĄZKI NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW
Do obowiązków nauczycieli należy:
- nauczyciel zobowiązany jest przestrzegać postanowień statutu szkoły i jej regulaminów,
- nauczyciel zobowiązany jest przestrzegać wynikających z planu godzin rozpoczęcia i zakończenia zajęć,
· dbałość o stały rozwój Szkoły pod względem dydaktycznym i wychowawczym
- dbałość o pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny
- przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza nią,
- współuczestniczenie w programie wychowawczym szkoły
- podmiotowe traktowanie ucznia,
· odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów,
systematyczne pogłębianie i aktualizowanie wiedzy i kwalifikacji zawodowych,
· systematyczna kontrola postępów uczniów,
· rozwijanie talentów uczniów,
· udzielanie pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń uczniów,
· uczestnictwo i czynna praca w zebraniach Rady Pedagogicznej,
· utrzymywanie kontaktów z opiekunami uczniów-odpowiedni przepływ informacji miedzy szkołą
i Rodzicami/ prawnymi opiekunami.
Nauczyciele i wychowawcy w szczególności mają prawo do:
· nauczania zgodnie z wybranymi przez siebie i uzgodnionymi z dyrektorem szkoły metodami nauczania, przestrzegając zasad etyki zawodowej i przepisów prawa,
· do poszanowania ich godności, poglądów i przekonań,
· wprowadzania dodatkowych tematów wynikających z ich zainteresowań,
· egzekwowania od uczniów sformułowanych przez siebie wymagań, aktywnego współtworzenia Szkoły,
· uczestnictwa we wszelkich sprawach, dotyczących Szkoły.
· podpisania kontraktu z rodzicami ucznia i uczniem sprawiającym trudności wychowawcze. W kontrakcie określone są zobowiązania stron, mające na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań.
Niniejszy Regulamin został przyjęty przez Radę Pedagogiczną i Samorząd Uczniowski, zaakceptowany przez Zarząd SKT nr 92 STO w Bielawie w dniu 26 czerwca 2017 r.